Jeste li ikad probali raditi neke pokrete nogama u jednom ritmu, a rukama u nekom drugom? I, kako je to išlo? Ne baš najlakše, vjerujemo, i sigurno ste se višeput pogubili prije nego li ste “polovili konce“. Upravo se o tim nevidljivim koncima radi – i o tome kako ih povlačiti.
Ruke kao dodatni pogon
Viši centri u mozgu koordiniraju pokrete pojedinih dijelova tijela otprilike kao što lutkar upravlja marionetom. Ti konci bili bi živčani sustav koji sinkronizira pokrete gornjih i donjih udova na način da se oni kreću istim ritmom. To znači, što brže trčite to ćete brže zamahivati rukama.
Ali i obrnuto – žustriji zamasi rukama potaknut će brže pokrete nogu. Zašto je to važno naglasiti…
Kad postane teško i nemate snage u nogama natjerati ih da trče brže, prebacite fokus na ruke. Zamislite kako su vam gornji i donji udovi povezani konopcima te kako energičnim pokretima ruku podižete noge i tjerate ih prema naprijed. Mnogo je lakše usredotočiti se na ritam i jačinu zamahivanja rukama, nego na korak, jer su ruke unutar vidnog polja. A kako noge prate rad ruku, brže ćete trčati!
Međutim, nije nevažno ni kako zamahujete tim rukama. Što zapravo radimo krivo?
Mahanjem rukama u stranu sporije trčimo
Nažalost, sjedilačkim načinom života i pognutim držanjem pred računalom u potpunosti smo iskrivili svoje držanje. Suvremeni čovjek naučio se naginjati prema naprijed, što loše utječe na kralježnicu, a to za sobom povlači i ramena i ruke. Držanje postaje pogrbljeno i zgrčeno, ramena se rotiraju prema naprijed te to smanjuje i pokretljivost ruku.
Umjesto da se gibaju pravocrtno, ruke križaju prednju liniju tijela i rotiraju se u svim smjerovima. Ta rotacija povlači za sobom trup i kukove, pri čemu dolazi do značajnog gubljenja energije jer nam je logičan cilj kretati se prema naprijed, a ne u stranu. Ni kralježnica se u tim uvjetima ne može dovoljno ispraviti, a to nepovoljno utječe na pokrete iz kukova i gluteusa.
Pognuta ramena smanjuju plućni kapacitet – ako zatvarajući prsa ne možemo udahnuti do maksimuma, mišići dobivaju manje kisika pa se brže umaraju.
Sve to smanjuje ekonomičnost trčanja i u konačnici nas usporava.
Uloga trigonometrije u ekonomičnom trčanju
Pri idealnom radu ruku, one će biti savinute u laktovima pod kutom od 90-ak stupnjeva, opuštenih šaka i ramena. Pod opuštenim ramenima ne misli se na dozvoljavanje da ona padaju unaprijed zatvarajući prsa. Uvijek treba težiti otvarati prsa i gurati ramena unazad i dolje prema lopaticama.
Također, zamah ruku usklađen je s ritmom koraka pa tako ruka u stražnjem položaju formira trokut s gornjim dijelom tijela – podlaktica, nadlaktica i bok trupa “crtaju“ stranice trokuta, dok je šaka otprilike u razini džepova.
Razmišljanje o pravilnom radu rukama potiče nas i na pravilno držanje trupa u cjelini. Osim što pravilan stav pridonosi brzini i ekonomičnosti trčanja, otvara i naša pluća, srce i ostale organe omogućavajući da kisik dopre do njih.
Kako ispraviti krivu Drinu?
Prema stručnjacima, pravilnim radom rukama dobivamo i po 10-ak sekundi prednosti na svakom kilometru.
Teško je ispraviti držanje preko noći, pogotovo ako su iskrivljenja uzela već višegodišnjeg maha. No, i to je nešto na čemu se može raditi. Poseban naglasak treba staviti na jačanje ruku, ali i cijeli gornji dio tijela. Osim vježbi s utezima, veliku važnost imaju vježbe snage poput sklekova, plankova i vježbi za lopatice i ramena u tom položaju.
Također, istezanje, posebno mišića prednjeg dijela torza, uvelike će pridonijeti ispravljanju stava. Yoga ovdje može biti od velike pomoći. Jasno, bolna i zgrčena leđa i ramena opustit će i dobra masaža.
Uz ove vježbe imat ćeš više snage potrebne pred samim ciljem, kada su noge bolne i umorne.