Sunce piči mi roštiljamo. Ili bolje – sunce piči, mi SE roštiljamo. 😉 Da ipak ne završiš kao prepečena debrecinka, evo par savjeta kako sigurno trčati u ovim tropskim uvjetima.
Ako imaš zdravstvenih problema, posavjetuj se s liječnikom!
Ovo je temelj svega. Ako imaš problema sa zdravljem, posavjetuj se liječnikom o tome kako i koliko možeš trčati/hodati za vrućeg vremena.
Ako se osjećaš loše, ne ugrožavaj zdravlje, oni je važnije od bilo kakvog rezultata, bedža ili plemena.
1. Trči ujutro ili navečer
Nema tebe u podne vani, da se razumijemo. Trčanje za podnevnog sunca je kao da dobrovoljno pristaješ biti glavni lik u scenariju o toplinskom udaru (nema zezanja s tim!).
Znaš ono vrijeme kad sunce tek izlazi ili je odavno zašlo? E, to su tvoji prijatelji. Svježe jutro ili ugodna večer, to je vrijeme kad trebaš navući tenisice. Plus, jutarnje trčanje ti daje dozu energije za cijeli dan, a večernje je savršeno za ispuhivanje stresa od napornog dana.
2. Trči u šumi ili blizu vode
Nađi neko šumovito mjesto ili stazu uz rijeku ili more. Drveće ti pruža prijeko potrebni hlad, a voda (more?)… Pa, ako ti stvarno postane vruće, uvijek možeš skočiti unutra (ako trčiš pored mora, rijeke često nisu baš za to). Šuma ima tu čarobnu sposobnost da snizi temperaturu za par stupnjeva, a osim toga, trčanje u prirodi je daleko ugodnije nego znojiti se na asfaltu.
3. Obuci se lagano, svjetlije boje, kapa, SPF…
Obuci nešto lagano, prozračno i u svijetlim nijansama. Crna boja privlači sunce kao magnet, a to ne želiš. Neka to budu materijali koji dišu, poput sportskih tkanina. Šilterica je zgodan i koristan dodatak – štiti od direktnog sunca, a možeš je i namočiti pa će ti hladiti glavu.
Nadalje, SPF je tvoj prijatelj, bolje se mazati nego izgorjeti.
4. Ponesi vodu!
Voda, tvoj najbolji prijatelj! Ponesi bocu vode i s vremena na vrijeme se osvježi. Nema ništa gore nego osjećaj suhoće u ustima dok trčiš. Da ne spominjemo opasnosti dehidracije.
Svakih par minuta uzmi gutljaj vode, a ako se pregriješ, slobodno se polij po glavi. Zamisli da si na tropskom otočiću i uživaš u osvježavajućem pljusku. Ok, možda nije baš tako, ali sigurno će ti pomoći da se rashladiš. Samo pazi da ne potrošiš svu vodu za piće dok se rashlađuješ. 😉
5. Smanji tempo
Preko naše lige nećeš stići do Olimpijskih igara, nema potrebe da trčiš kao Kipchoge. Smanji tempo i uživaj u trčanju. Polako i mirno, kao da si na opuštajućoj šetnji. Slobodno napravi pauzu i udahni duboko, hodaj koliko god je potrebno. Trčanje po žegi je sport strpljenja.
6. Trči kraće distance
Ovo ovisi o mogućnostima, neki će ljetna sporija trčanja iskoristiti za pripremu jesenske utrke, polumaratona ili maratona. No, ako nisi među njima, kraći treninzi su sasvim u redu. Bolje je imati kraće, ali redovite treninge nego jedan dugi i iscrpljujući. U ovakvim uvjetima, svaki kilometar je pobjeda.
7. Ponesi mobitel
Ako ga inače i ne nosiš, ponesi ga kad je jako vruće, zlu ne trebalo.