Lakše je kad su dani dugi, kad je temperatura idealna, kad je manje stresa i život je opušteniji. No, zimsko vrijeme donosi nam mnogobrojne prepreke koje nam staju na put u odluci da ćemo trčati. Hladno, dani kratki, kiša i vjetar, a da ne govorimo o zimskom blues osjećaju.
Zašto trčati zimi? Imamo pet argumenata “za”! 😊
1. Izgradnja baze
Često ćete u razgovoru s trkačima čuti da trče “bazu”. Ona se najčešće radi u zimskim mjesecima, kada je utrka manje. Teorija što treba raditi je mnogo, od onih koje govore o prikupljanju što više kilometara, do onih koje insistiraju da odradite i brze treninge. Nećemo se njima zamarati, naš je prijedlog da trčite barem tri puta tjedno, u laganom opuštenom tempu.
Ako tek počinjete s trčanjem, ili još ne trčite, zimsko vrijeme idealno je za duge šetnje, koje će vaše tijelo pripremiti za ozbiljnije trčanje kad dođe proljeće.
Dakle, krećite se što više i ne razmišljajte o brzini.
2. Kontinuitet
Jedna od najgorih stvari u trčanju je prestanak trčanja kroz zimu. U trčanju nema važnije stvari od kontinuiteta. Već par tjedana prekida aktivnosti vratit će vašu kondiciju unatrag, a potpuni prestanak trčanja zimi od nekoliko mjeseci “resetirat” će kondiciju i vratiti je skoro na početak. To onda znači puno sporiji napredak u proljeće, a to ne želimo.
3. Boravak na otvorenom
Zimi smo puno više u zatvorenim prostorima, bježimo u toplinu i ugodu doma. Ako nemamo plan za aktivnost na otvorenom, možda ćemo i cijelu zimu provesti gledajući kroz prozor. Kada odlučimo da ćemo trčati (hodati) zimi, više ćemo boraviti na otvorenom i uhvatiti povremeno malo sunca.
4. Psihičko zdravlje
Znamo koliko ljudi oko nas upravo zimi pati od lošijeg raspoloženja i povećanog stresa. Često se to događa i zbog toga što smo manje fizički aktivni. Za psihičko zdravlje iznimno je važna fizička aktivnost, nemojte dozvoliti da upadnete u zimsku letargiju. Obujte tenisice, obucite se i istrčite pokoji kilometar vani, osjećat ćete se puno bolje odmah nakon trčanja, a i spavat ćete k’o beba. 😊
5. Održavanje tjelesne mase
Ne treba ovo puno objašnjavati. Zimi više jedemo, manje se krećemo i kile idu gore. Trčanjem i tjelesnom aktivnošću možete pod kontrolu staviti prevelik apetit, a i potrošene kalorije na aktivnostima nisu beznačajne.