Kažu grčki mitovi da su bogovi na Olimpu jeli ambroziju, hranu rezerviranu samo za njih, ona im je osiguravala vječnu mladost i besmrtnost. Ne znam kako bi se bogovi nosili s ovom modernom ambrozijom, ali nama alergičarima ona je prevelik problem. Ali, možda je naša šmrcavost, uplakanost i kašalj samo dokaz da nismo bogovi s Olimpa?
Stavimo mitologiju na stranu i posvetimo se trenutno najvećem problemu svih nas koji sa strahom izlazimo van, a uplakani se vraćamo unutra.
Što je ambrozija
Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia L.) je biljna vrsta koja je poznata po svojoj visokoj alergenosti. Ambrozija (hrvatski naziv: Pelinolisni limundžik) je jednogodišnja biljka koja pripada obitelji Asteraceae (suncokreti). Može narasti do visine od 1 do 2 metra. Listovi ambrozije su perasto razdijeljeni, a cvjetovi su mali, zeleni i neupadljivi. Biljka ima korijen koji prodire duboko u tlo. Ambrozija cvate tijekom ljeta i rane jeseni, obično od srpnja do listopada. Cvjetovi ambrozije proizvode velike količine peludi koja je glavni alergen. Pelud ambrozije je vrlo sitan i lako se širi zrakom, a može na vjetru “putovati” i više desetaka kilometara.
Pelud ambrozije može uzrokovati alergijske simptome kod ljudi koji su alergični na njega. Simptomi uključuju kihanje, svrbež očiju, curenje nosa, osip, teškoće s disanjem i astmatičke napade. Sezona cvjetanja ambrozije obično je najgora za osobe koje pate od peludnih alergija.
Ambrozija je invazivna biljka koja je prvotno domaća u Sjevernoj Americi, ali se proširila i na druge dijelove svijeta, uključujući Europu. Širi se iznimno brzo i može se naći na poljima, cestama, obalama rijeka i drugim otvorenim područjima, a niče redovito i gusto na neobrađenim površinama.
Kako preživjeti sezonu ambrozije i ostati aktivan
Za trkače, koji se redovito izlažu vanjskim uvjetima, alergija na ambroziju može predstavljati dodatni izazov. Međutim, postoje načini kako se nositi s ovim problemom i nastaviti uživati u trčanju čak i tijekom sezone cvjetanja ambrozije.
Antihistaminici, inhalatori i ostala kemija
Terapija antihistaminicima kod velikog broja alergičara može značajni umanjiti ili potpuno eliminirati simptome. Moderni lijekovi u pravilu nemaju utjecaj na raspoloženje i nuspojavu pospanosti, kao što su to imali lijekovi prije dvadeset, trideset godina. No, i to je individualno, a traženje najbolje terapije za neke je slično traženju svetog grala – vjeruješ da postoji, ali nikako ga naći.
Ako nemate rješenje i niste uspjeli pronaći terapiju koja vam djeluje, ako su simptomi jaki i uključuju kašalj, izbjegavajte boravak na otvorenom u vrijeme velike koncentracije peludi, trčati se može i na zatvorenom, svaka teretana ima trake za trčanje.
Praćenje peludnog kalendara
Peludni kalendar daje informacije o razdobljima kada je koncentracija ambrozije u zraku najviša. No to možete znati i sami – najviša će biti u vrijeme cvatnje ambrozije, za sunčanih, toplih i vjetrovitih dana. Koncentracija je mala kada pada kiša, a nešto manja u vrijeme nakon kiše, kada su cvjetovi ambrozije mokri i ne otpuštaju pelud.
Trčanje u povoljnije vrijeme
Ako je moguće, trčite rano ujutro ili kasno navečer kada je koncentracija peludi u zraku nešto niža. Tijekom tih dijelova dana, ambrozija obično otpušta manje peludi, što smanjuje rizik od alergijskih reakcija.
Sportska oprema (i “civilna” odjeća)
Ako je ikako moguće, nemojte svoju sportsku odjeću (a i normalnu odjeću) sušiti vani. Peludna zrnca koja su u zraku zadržat će se na odjeći i tako ćete sa suhom odjećom u stan unijeti i gomilu peludi. Investicija u sušilicu rublja jedna je od najboljih investicija za svakog alergičara.
Što poslije trčanja
Kada se vratite s trčanja što prije se otuširajte, operite kosu, a na pranje stavite odjeću u kojoj ste trčali.
Alternativne staze za trčanje
Ponekad je nemoguće izbjeći alergene potpuno, pa razmotrite trčanje na stazama ili u područjima koja su manje zahvaćena ambrozijom. Uvijek savjetujemo da trčite u prirodi, ali u ovom slučaju možda je bolje izbjeći nasipe, staze između polja i slična otvorena mjesta “zaražena” ambrozijom. Gradske ulice su ovdje možda bolji izbor. Činjenica da ambrozija ne raste u šumama, čini ih pogodnim mjestom za treninge u ovom dijelu godine, osobito za one sa slabijim simptomima.
Nema šale sa simptomima alergije
Budite svjesni simptoma i ne ignorirajte ih. Ako primijetite pogoršanje simptoma, obratite se svom liječniku radi savjeta i prilagodbe tretmana. Liječnik može preporučiti promjene u terapiji ili dodatne preventivne mjere kako biste bolje kontrolirali svoje alergijske simptome.